Oferty pracy

Company-Sponsored
International MSc program I²FA_Poland_PA_2022

Would you like a career in the Poultry sector working for an international company in Poland?
Are open to learning a new language and facing interesting challenges?
If so, this offer is for you!
We are offering a Company-Sponsored Master’s degree in apprenticeship with a major French Poultry Production and Transformation Company
Successful candidates will
• spend two years in France – Depending on your current level of French up to 6 months of intensive French lessons in advance of the program
• receive high level training in technical and managerial competencies and learn a new language (French)
• have all expenses (travel, tuition, insurance) costs covered
• study half time at ESA and work half time in the company with a tutor
• successful graduates earn a Master of Science in Engineering from Ecole Supérieure d’Agricultures Angers Loire (ESA)
• Be need to be willing to work for a minimum of two and a half years in the sponsoring company in Poland after the program in France
The program is managed by ESA, a major institution of higher education in the field of Life Sciences in France.
Successful completion of the program earns an entry-level management position in the sponsoring company’s industrial site in Poland after the end of the program.

Requirements:
Candidates must have:
• a BSc or an MSc in Food Sciences, Animal Sciences, Microbiology, Biotechnology
• a strong motivation for a career in industry – and especially in the poultry meat industry
• a desire to learn new cultures and a new language (French)
• a real capacity to overcome challenges and to develop new competencies
• an experience abroad would be appreciated
• a good level of English (B1)

• PLEASE NOTE: NO FRENCH REQUIRED TO APPLY

Application process:
Applications online to ESA at https://olage.groupe-esa.com
Click: I²FA program: Engineer-Master’s Degree – Sandwich Course: Company Sponsored Deadline: February 14th 2022. Only fully completed application files will be examined.
The selection process is in two steps. ESA will examine your application and will contact you for a first interview in English by one of their team. If ESA decides you are a solid candidate we will pass your file on to the company.
ESA will arrange company interviews in Poland in February 2022. The company makes the final choice. The program begins in April 2022 for those who need French lessons and late August 2022 for French speakers.

Miejsce pracy: Zakład Siedlce

Opis stanowiska:

  • demontaż i montaż maszyn i urządzeń wymagających serwisu i naprawy
  • naprawa maszyn i urządzeń produkcyjnych
  • diagnozowanie przyczyn usterek i awarii
  • dokonywanie przeglądów

Wymagania:

  • wykształcenie elektryczne lub elektromechaniczne
  • uprawnienia elektryczne SEP minimum do 1 kV
  • wiedza w zakresie budowy elementów maszyn, elektryki ogólnej i układów automatyki maszyn przemysłowych i odczytywania rysunku technicznego (dokumenty DTR, schematy elektryczne)
  • wiedza w zakresie elektryki ogólnej i elektroniki (podstawy)
  • znajomość języka angielskiego będzie dodatkowym atutem
  • mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku

Oferujemy:

  • zatrudnienie na umowę o pracę u producenta o ugruntowanej pozycji na rynku
  • adekwatne do stanowiska warunki zatrudnienia wraz pakietem socjalnym

Oferty prosimy składać w kadrach – Siedlce 08-110, ul. Sokołowska 154 lub przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@drosed.com.pl

  •  zawieszanie drobiu żywego (kurczak)
  •  praca dwuzmianowa

Oferujemy:

  •  umowę o pracę,
  •  wynagrodzenie miesięczne na poziomie 5400-5600 brutto
  •  pracę w dużej, dynamicznie rozwijającej się firmie,
  •  bogaty pakiet świadczeń socjalnych.

  •  praca na wydziale produkcyjnym przy obróbce tuszki i elementów